Odnawianie starych schodów to jeden ze sposobów na gruntowne odświeżenie wyglądu wnętrza. Dodatkowo jest to świetny pomysł, aby nie tylko dać im drugie życie, ale odmienić nieco wrażenie estetyczne w danym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy masz schody betonowe, czy drewniane – istnieje szereg kreatywnych i praktycznych sposobów, aby dokonać ich renowacji. Warto poznać też i skorzystać z dwóch prostych metod, które opracowaliśmy, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji odnośnie przyszłego wyglądu konstrukcji oraz doboru materiałów. W poniższym artykule przedstawimy kilka kroków, które pozwolą Ci odnowić stare schody. Więcej jednak na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule!
Krok pierwszy, czyli ocena stanu schodów i czyszczenie
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, trzeba dokładnie sprawdzić stopień zużycia schodów. Zweryfikuj, czy nie ma żadnych strukturalnych uszkodzeń. Przykładem będą różne pęknięcia, luzujące się stopnie czy uszkodzenia betonu. W przypadku schodów drewnianych, upewnij się, że nie ma oznak gnicia, szkodników lub zniszczeń spowodowanych wilgocią. To bardzo ważne z perspektywy bezpieczeństwa.
Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są schody – ważne jest, aby powierzchnia była dokładnie oczyszczona z kurzu i innych zanieczyszczeń. Niezależnie od tego czy sam przeprowadzasz renowację, czy korzystasz z usług firmy, pozwoli to skrócić czas konieczny na naprawę. Ułatwi też zauważenie dodatkowych uszkodzeń, jeśli te wcześniej pokryte były np. drobinkami drewna lub brudem. W przypadku schodów betonowych można zastosować środki chemiczne do usuwania plam. Natomiast przy drewnianych stopniach zaleca się delikatne szlifowanie, aby usunąć wszelkie zadrapania i warstwy starego lakieru.
Wybór nowych nakładek na stare schody – istotny krok drugi
Po przygotowaniu powierzchni, można zabrać się za wybór nowej okładziny. Istnieje wiele opcji, które mogą nadać schodom nowy wygląd. Dodatkowo odpowiednio dobrane nakładki na schody zapewnią im trwałość. Jeśli chodzi o schody betonowe, popularne są nakładki z kamienia naturalnego lub sztucznego. Przy schodów drewnianych, można zastosować natomiast dedykowane nakładki z tego samego materiału. Polecamy szczególnie ten wariant, gdyż prezentuje się najlepiej z perspektywy lat. Ponadto nawet przy betonowej konstrukcji, elementy z drewna świetnie kontrastują w stosunku do minimalizmu i szarości podstawy, na której są osadzone. Wizualizacje takiego rozwiązania znajdziesz w naszym konfiguratorze nakładek. Ułatwi Ci on dobranie konkretnego wykończenia do schodów, które znajdują się w Twoim domu.
Drewniane nakładki w przypadku schodów betonowych
Wybór drewnianych nakładek do schodów betonowych lub konstrukcji metalowych to nie tylko kwestia estetyki. To również inwestycja w funkcjonalność. Drewno dodaje naturalnego uroku i ciepła do każdego wnętrza. Ponadto wprowadzenie drewnianych nakładek na betonowe schody tradycyjne pozwala na stworzenie przytulnego i przyjemnego dla oka otoczenia. Materiał ten ma też właściwości elastyczne. Sprawi to, że schody staną się bardziej wygodne do chodzenia, szczególnie w porównaniu z chłodnymi i twardymi powierzchniami metalowymi. Warto zobaczyć takie rozwiązanie na własne oczy. Konkretne przykłady dostępne są w konfiguratorze nakładek do schodów betonowych na naszej stronie. Sprawdź możliwe warianty – z pewnością znajdziesz coś idealnie wpisującego się w Twoje gusta.
Czy warto dać starym schodom drugą szansę?
Zdecydowanie tak! Odnawianie starych konstrukcji może być satysfakcjonującym projektem do wykonania. Stanowi też doskonały sposób na poprawę estetyki i bezpieczeństwa w Twoim mieszkaniu. Oprócz tego szybsza będzie renowacja niż stawianie wszystkiego od podstaw. Jeśli masz wątpliwości lub nasunęły Ci pytania, możesz się z nami skontaktować. Omówimy poszczególne wariacje nakładek dostępne w naszych konfiguratorach i dopasujemy je do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu.
Przeczytaj wpis Sezon narciarski 2023/2024 rozpoczęty! Gdzie warto się wybrać?