Dzień bezpiecznego internetu – bezpieczeństwo w sieci

Dzisiaj przypada rokrocznie obchodzony dzień bezpiecznego internetu, który związany jest z problematyką bezpieczeństwa online. Już od 19 lat coraz więcej krajów angażuje się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), organizując w placówkach oświatowych różnorodne akcje, szerzące świadomość wśród dzieci i młodzieży, jakie zagrożenia czyhają w internecie oraz jak ich unikać. Przedsięwzięcie skierowane jest również do przedstawicieli sektora edukacyjnego oraz wszelkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie. Propagowanie działań dotyczących bezpieczeństwa w sieci jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy to dzieci od najmłodszych lat stykają się z internetem.

 

Cyfrowe bezpieczeństwo - dzień bezpiecznego internetu

W dobie ułatwionego dostępu do internetu przez dzieci i młodzież, nie sposób uchronić je przed zagrożeniami, które niesie korzystanie z zasobów internetowych. Internet przepełniony jest treściami wulgarnymi oraz związanymi z przemocą. Dlatego też z inicjatywy komisji europejskiej podjęto działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do internetu. Poza szczególnie ważnym szerzeniem świadomości wśród najmłodszych, organizacje skupiają się również na uświadamianiu rodziców, nauczycieli i wychowawców jak ważne jest zwracanie uwagi na treści, jakie przeglądają młodzi ludzie. Inicjowanie takich działań będzie pomocne w odpowiednio szybkim reagowaniu w sytuacji zagrożenia.

Dzień bezpiecznego internetu 2023 w Warszawie

Z okazji dnia bezpiecznego internetu w stolicy odbędzie się uroczysta gala w Teatrze Palladium. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer, a samo przedsięwzięcie działa pod hasłem przewodnim „Działajmy Razem”. W ramach akcji organizatorzy oferują różnego rodzaju webinaria, nauczanie online oraz materiały edukacyjne dostępne dla każdej szkoły na stronie wydarzenia. Realizatorzy udostępniają wydarzenie w formule online dla osób zainteresowanych zdalnym uczestnictwem w wydarzeniu. Ideą DBI jest propagowanie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci oraz podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o ich bezpieczeństwo na poziomie międzynarodowym i lokalnym.

 

 

Zobacz poprzedni artykuł: Wiedźmin 3, Lady Janosik i nowi Bridgertonowie to dopiero początek. Najciekawsze filmy i seriale Netflix w 2023 roku 

Related Articles

1 Comment

Dodaj komentarz